Spotkanie 22.09.2020

Zobacz video

To już kolejne spotkanie członków Stowarzyszenia Sterling Angels z zaproszonymi gośćmi, które odbyło się 22 września w przestrzeni wirtualnej. Tym razem rozpoczęło się od wystąpienia Andrzeja Haraburdy od prawie trzydziestu lat inwestora aktywnego na rynkach kapitałowych, który doświadczenie zdobyte w instytucjach w Polsce i USA wykorzystywał w pracy analityka i wykładowcy w zakresie budowy systemów inwestycyjnych, psychologii inwestowania i zarządzania kapitałem. W swoim wystąpieniu zatytułowanym „Sztuka w sztukę grać, aby wygrać. Inwestycje alternatywne w czasach kryzysu” wykorzystał swoje doświadczenie na rynku sztuki, jest bowiem jego aktywnym uczestnikiem. Organizuje wystawy młodych polskich artystów w Berlinie, Luksemburgu, Paryżu i Londynie. Pracuje także jako Art Advisor pomagając budować kolekcje głównie młodej sztuki, ze szczególnym uwzględnieniem ich aspektu inwestycyjnego. Jest także współwłaścicielem krakowskiej galerii „Kolekcjoner” (www.galeriakolekcjoner.pl). W swoim wystąpieniu zapewniał, że rynek sztuki zależy od zamożności społeczeństwa a nie od czynników gospodarczych. A teraz w dobie koronawirusowego kryzysu jest wyjątkowy czas na inwestycje w sztukę zwłaszcza w sztukę współczesną, bo poziom wejścia na rynek jest stosunkowo niski, poziom wyjścia jest obiecujący a rynek sztuki nie zależy od hossy czy bessy (raczej bessy) na rynkach kapitałowych. Wymagana jest jednak pewna wiedza o tym rynku – bez niej inwestycje mogą okazać się zbyt ryzykowne. A ta wiedza w Polsce nie jest jeszcze ugruntowana – nie ma funduszy związanych z rynkiem sztuki, nie ma art bankingu  jak jest to w innych krajach europejskich czy w Stanach Zjednoczonych.

 W części prezentacyjnej swoje zamierzenia przedstawiały trzy startupy: Reqiu (reqiu.eu) to platforma internetowa ściśle zintegrowana z narzędziem do oceny kandydatów i pracowników w formie gry, składającej się  szeregu różnorodnych zadań – przed spotkaniem firma udostępniła linki do testowych gier tak, że każdy z uczestników mógł przetestować sposób działania rozwiązania; ARA HUB (arahub.ai) to system do analizy widowni i targetowania przekazu reklamowego na nośnikach DOOH, a także cyfrowych nośnikach instore; oraz Hipets (hipets.app), który uważa, że na rynku brakuje narzędzi, które ułatwiałyby komunikację klientów z klinikami weterynaryjnymi, salonami pielęgnacji zwierząt, behawiorystami, hotelami dla czworonogów itd. HiPets właśnie tę niszę chce na swojej platformie zagospodarować. Prezentacja Hipets zbiegła się także z publikacją Pulsu Biznesu na ten sam temat (https://www.pb.pl/jak-booksy-ale-dla-milosnikow-zwierzat-1002782).

Wszystkie prezentacje przedstawione w sposób zwarty, klarowny i wyczerpujący nie wymagały dużej ilości pytań uściślających zamierzenia startupów, choć wszystkie wzbudziły duże zainteresowanie uczestników spotkania.

Używamy plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z serwisu.