27.05.2020

27 maja odbyło się cykliczne spotkanie Członków Stowarzyszenia oraz zaproszonych gości. Spotkanie miało charakter telekonferencji.Spotkanie otworzył Prezes Stowarzyszenia Artur Rawski i zaprosił Borysa Musielaka, współtwórcę warszawskiego Reaktora, co-workingowego centrum dla startupów oraz programu pre-akceleracyjnego ReaktorX, do wystąpienia na temat: Czy inwestowanie w startupy w okresie kryzysu to szansa, czy zagrożenie dla aniołów biznesu?  Oczywiście szansa! – odparł zdecydowanie wywołany i w piętnastominutowym wystąpieniu uzasadnił swoje twierdzenie. Jego zdaniem, po pierwsze, będzie mniej pieniędzy na rynku i aby je zdobyć trzeba będzie obniżyć wyceny startupów. A zatem inwestujący będą wchodzić w projekty na lepszych niż dotychczas warunkach. Po drugie, kryzys, o ile jest krótkotrwały, nie jest groźny dla projektów we wczesnym etapie rozwoju (pre-seed, seed), bo są przed etapem komercjalizacji – słowem mają czas, aby się rozwijać. I po trzecie trzeba inwestować w branże, które nie tylko są odporne na kryzys, ale istniejący kryzys wspomaga ich rozwój. To przede wszystkim usługi cyfrowe, usługi, do których wykonania nie potrzeba fizycznej obecności człowieka. Tu niezwykle obiecujące są e-sport, tworzenie gier, edukacja on-line czy telemedycyna. Przetrwają tylko ci, którzy jak najszybciej będą umieli dostosować się do warunków kryzysowych. Takie startupy będą dawać duże zyski inwestorom – zakończył swoje wystąpienie Borys Musielak.

W dyskusji na ten temat wziął udział m.in. dr Alexander Nawrocki, współautor języka programowania Java, Anioł Biznesu posiadający wiele firm, z których jedną jest Airspeed Equity z San Diego wspomagająca rozwój startupów. Tezy jego wystąpienia będą opublikowane w Rzeczpospolitej z dnia 3 czerwca 2020 roku.

Po dyskusji zaprezentowały się trzy startupy. Wytypowany przez Stowarzyszenie projekt e-learningowy SIRIO budujący aplikację do nauczania matematyki (więcej: www.sirio.app). Zgłoszony przez członka wspierającego Stowarzyszenia BLDG Venture projekt JAVONET wdrażający technologię do integracji oprogramowania Java i .NET (więcej: www.javonet.com). I zgłoszony także przez członka wspierającego Stowarzyszenia Augere Venture projekt BIOTREM wdrażający produkcję biodegradowalnych naczyń i opakowań jednorazowego użytku z surowców pochodzenia roślinnego (więcej: www.biotrem.pl). Prezentacjom towarzyszyły liczne pytania uczestników spotkania i odpowiedzi founderów.

Relacja filmowa ze spotkania zostanie wkrótce udostępniona wszystkim Członkom Stowarzyszenia a poniżej flesz wideo ze spotkania.

Zobacz video
Używamy plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z serwisu.