13.10.2020

Wideo relacja

Z powodów utrzymującej się pandemii czwarte już spotkanie członków Stowarzyszenia z zaproszonymi gośćmi miało ponownie charakter wideokonferencji. Tym razem mieliśmy przyjemność gościć Panów Aleksandra Mokrzyckiego – Wiceprezesa Zarządu (Aleksander Mokrzycki) oraz Piotra Kędrę – Dyrektora Inwestycyjnego PFR Ventures (Piotr Kędra). PFR Ventures (pfrventures.pl) to podmiot zarządzający funduszami funduszy i wspólnie z inwestorami prywatnymi, Aniołami Biznesu i korporacjami inwestującego w fundusze Venture Capital. Ich wspólnym celem jest zasilenie kapitałem polskich przedsiębiorstw innowacyjnych na wczesnych etapach rozwoju. Środki przeznaczone na innowacyjne przedsięwzięcia, którymi dysponuje PFR Ventures pochodzą m.in. Unii Europejskiej (Program Operacyjny Inteligentny Rozwój 2014-2020, Innowacyjna Gospodarka 2007-2013) oraz Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy.

Z wypowiedzi obu gości wyłonił się obraz inwestycyjny polskiego Anioła Biznesu, który angażuje w startupy średnio około stu tysięcy złotych, przy czym rozpiętość inwestycyjna jest ogromna – od kilkunastu tysięcy do miliona złotych a zaangażowanie w określony projekt oscyluje od jednego do dwudziestu sześciu Aniołów. W trakcie dyskusji sygnalizowano konieczność rozwoju tego rodzaju inwestycji w Polsce w czym pomogłaby jakaś forma ulg podatkowych tak jak to jest już w innych krajach np. we Francji czy Wielkiej Brytanii.

Później przedstawiały swoje projekty trzy startupy: prezentowany przez członka Stowarzyszenia projekt Noa Marine (noa-marine.com) opierający się na unikalnych innowacjach technologicznych dla przemysłu morskiego w zakresie systemów napędowych pojazdów podwodnych inspirowanych biomimetyką oraz nowatorskich usługach zbierania danych ze środowiska morskiego w celu znacznego obniżenia kosztów eksploracji morza i oceanów; rekomendowany przez Augere Venture projekt Mediguard (mediguard.pl) czyli platforma telemedyczna, która jest kompleksowym narzędziem do zdalnego monitorowania, gromadzenia i automatycznej analizy wielu typów danych medycznych pacjentów; i wreszcie wspierany przez BLDG Venture projekt ParkCash (parkcash.io) czyli platforma współdzielenia miejsc parkingowych dla biur i osiedli.

Pytania i dyskusje znacznie przedłużyły zakładany dwugodzinny czas przeznaczony na wideokonferencję. Obszerna relacja wideo przekazana została Członkom Stowarzyszenia.

Używamy plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z serwisu.